Jakie jest ryzyko powikłań po operacji zmniejszenia piersi?

Jakie jest ryzyko powikłań po operacji zmniejszenia piersi?

Jakie jest ryzyko powikłań po operacji zmniejszenia piersi? Są one w dużej mierze związane z samą operacją. Niektóre z nich to infekcje, blizny, niemożność karmienia piersią i czas rekonwalescencji. Aby dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać, czytaj dalej. Najczęstszymi powikłaniami pooperacyjnymi są infekcje, podczas gdy blizny są mniej powszechnym powikłaniem. Czas powrotu do zdrowia również może być różny, w zależności od wielkości zabiegu.

Zakażenia

Po operacji zmniejszenia piersi możesz obawiać się ewentualnych zakażeń. Mimo że szanse na rozwój infekcji są bardzo małe, jeśli nie zastosowałaś się do zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej, możesz być narażona na powikłania. Na szczęście stan ten jest uleczalny. Objawy zakażenia obejmują zaczerwienienie i obrzęk w dotkniętym obszarze piersi. Pierś może być przebarwiona, a z miejsca nacięcia może wypływać ropa.

Najczęstszymi przyczynami infekcji po operacji zmniejszenia piersi są słabe ukrwienie, zły stan odżywienia i różne problemy zdrowotne. Słabe gojenie się rany może prowadzić do jej pęknięcia, co wymaga dodatkowego pobytu w szpitalu i dłuższego procesu rekonwalescencji. Ponadto palenie tytoniu może zakłócać proces gojenia i zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji pooperacyjnych. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, należy jak najszybciej rzucić palenie.

Blizny

Po operacji zmniejszenia piersi blizny mogą być czerwone i grudkowate. Na początku mogą być czerwone i twarde, ale po sześciu do dwunastu miesiącach będą stopniowo zanikać. Blizny te są normalną częścią procesu gojenia i w końcu staną się drobnymi zmarszczkami. Masaż blizn może pomóc w radzeniu sobie z dyskomfortem i bliznowaceniem związanym z zabiegiem chirurgicznym. Oto kilka wskazówek, dzięki którym blizny będą wyglądały jak najlepiej:

Nacięcia chirurgiczne decydują o kształcie i wielkości blizny. Wzór kotwicy tworzy trzy oddzielne blizny w fałdzie piersi. Blizny pionowe są mniej widoczne i mogą być ukryte pod biustonoszem. Przez kilka miesięcy po zabiegu należy unikać nadmiernego szorowania i palenia papierosów. Blizna może swędzieć lub być podrażniona. W przypadku osób o wrażliwej skórze należy unikać ekspozycji na słońce. Niektóre kobiety poddają się nawet operacji korekcji blizn po operacji zmniejszenia piersi.

Niemożność karmienia piersią

Niemożność karmienia piersią po zmniejszeniu piersi to częsty problem, który może wystąpić po operacji. Chociaż samo zmniejszenie piersi nie powoduje uszkodzenia brodawki sutkowej, może jednak uszkodzić nerwy i przewody, które pomagają w produkcji mleka. Brodawka i otoczka sutkowa pozostają przytwierdzone do tkanki piersi, ale uszkodzenie nerwów może ograniczyć wypływ mleka lub zmniejszyć czucie. Ponieważ nerwy są odpowiedzialne za uwalnianie hormonów w gruczole piersiowym, problemy te mogą uniemożliwić kobiecie karmienie dziecka piersią.

W zależności od rodzaju operacji, wiele kobiet może nadal karmić piersią po zabiegu. Niektóre kobiety zgłaszają, że mogą karmić piersią swoje drugie dziecko po operacji zmniejszenia piersi. Inne kobiety uważają, że ich piersi stają się zbyt małe do karmienia piersią i muszą szukać pomocy laktacyjnej u konsultanta laktacyjnego. Dla wielu kobiet karmienie piersią jest jednak doskonałym rozwiązaniem. Jeśli jednak karmienie piersią nie wchodzi w grę, skutecznym rozwiązaniem może być uzupełnianie pokarmu dziecka po operacji zmniejszenia piersi.

Czas rekonwalescencji

Po operacji zmniejszenia piersi pacjentka nie będzie musiała leżeć w łóżku przez trzy do siedmiu dni, w zależności od jej indywidualnego stanu. Po tym czasie opuchlizna i ból znacznie się zmniejszą, a pacjentka będzie mogła wrócić do pracy lub normalnej aktywności. Nacięcie chirurgiczne jest zamykane warstwami taśmy 1” i dużym opatrunkiem z tworzywa sztucznego. Opatrunek usuwa się dziesięć dni po zabiegu, a szwy z czasem się rozpuszczają. Pacjentki muszą nosić biustonosz chirurgiczny przez co najmniej cztery tygodnie. Po zagojeniu się nacięć chirurgicznych pacjentki mogą wrócić do normalnej aktywności, w tym do ćwiczeń fizycznych i noszenia ubrań. Pierwszy miesiąc po operacji zmniejszenia piersi jest najbardziej krytyczny, ponieważ pacjentki muszą nosić biustonosz chirurgiczny przez co najmniej kolejny miesiąc.

Po operacji pacjentka powinna dokładnie przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. W ciągu pierwszych 24 godzin pacjentki nie powinny prowadzić samochodu ani wykonywać żadnych intensywnych czynności, a przez tydzień powinny unikać prowadzenia pojazdów. Pojawi się także pewien obrzęk i tkliwość piersi, które będą utrzymywać się przez tydzień. W tym czasie pacjentki powinny odpoczywać i zachować zdrowy rozsądek. Przyjmowanie leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami chirurga kosmetycznego jest ważne, aby zapobiec komplikacjom. Kilka okładów z lodu nałożonych na bandaże powinno pomóc w złagodzeniu bólu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *