Jeśli zdecydowałaś się na operację zmniejszenia piersi, jest wiele rzeczy, które musisz zrozumieć przed zabiegiem. W tym artykule dowiesz się, czego możesz się spodziewać w trakcie i po zabiegu, czego możesz się spodziewać po powrocie do zdrowia oraz jakie pytania powinnaś zadać swojemu chirurgowi plastycznemu przed zabiegiem. Istnieje również kilka skutków ubocznych operacji zmniejszenia piersi. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji! Poniżej znajdują się trzy najważniejsze pytania, które należy zadać chirurgowi plastycznemu przed zabiegiem.
Rekonwalescencja po operacji zmniejszenia piersi
Po operacji zmniejszenia piersi powinnaś odpoczywać przez co najmniej tydzień. Po zabiegu wystąpią pewne bóle pooperacyjne, które u każdego będą inne. Nie należy jednak dopuścić do tego, aby ból ten stał się przyczyną pogorszenia samopoczucia. Wiele leków przeciwbólowych nie działa od razu, dlatego nie należy ich przyjmować bez porozumienia z chirurgiem. Najlepiej jest także wstrzymać się z przyjmowaniem leków dostępnych bez recepty do czasu ustąpienia bólu.
Po zabiegu tkanka piersi będzie przez kilka dni tkliwa i obolała. Przez dzień lub dwa możesz nie mieć nawet ochoty na prysznic. Rekonwalescencja po operacji zmniejszenia piersi trwa zazwyczaj od dwóch do sześciu tygodni i powinnaś zaplanować co najmniej dwa tygodnie przerwy w pracy. W razie potrzeby możesz potrzebować dodatkowych dwóch tygodni wolnego. Pamiętaj, że każda osoba dochodzi do siebie w innym tempie, dlatego poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz, aby w pełni odzyskać siły.
Po operacji zmniejszenia piersi lekarz założy na klatkę piersiową bandaże. Prawdopodobnie zostaną założone rurki drenujące, które będą zbierać płyny i zmniejszać obrzęk. Na czas rekonwalescencji przepisane zostaną także leki przeciwbólowe. Przez kilka dni po operacji należy unikać picia alkoholu. Ponadto przez pierwsze 24 godziny należy unikać podnoszenia rąk. Gdy pacjent poczuje się dobrze, może wrócić do pracy lub ćwiczeń. W tym czasie nie należy podnosić lub wykręcać ramienia ani podnosić żadnych ciężkich przedmiotów.
W drugim dniu po operacji można wziąć prysznic. Ważne jest, aby ograniczyć spożycie soli, ponieważ alkohol spowalnia naturalny proces gojenia. Po operacji należy pamiętać o noszeniu podtrzymującego biustonosza. Niezwykle ważne jest także nawadnianie organizmu oraz unikanie nadmiernego spożycia alkoholu. Jeśli lekarz zaleci Ci picie ibuprofenu po operacji, upewnij się, że go zażywasz.
Skutki uboczne operacji zmniejszenia piersi
Jeśli rozważasz poddanie się operacji zmniejszenia piersi, powinnaś dowiedzieć się o potencjalnych skutkach ubocznych. Większość kobiet odczuwa minimalny ból po zabiegu, jednak należy liczyć się z pewnym zmęczeniem i dyskomfortem. Piersi będą tkliwe przez kilka dni po zabiegu. Po zabiegu konieczne będzie przyjmowanie środków przeciwbólowych. Możesz także odczuwać zmiany w odczuwaniu brodawki sutkowej. Mimo tych możliwych skutków ubocznych operacja zmniejszenia piersi jest na ogół bezpieczną opcją dla kobiet, które chcą poprawić swój ogólny wygląd. Oprócz blizn, przez kilka miesięcy po operacji może wystąpić niemożność karmienia piersią.
Niektóre kobiety z dużym biustem zgłaszają bóle pleców, szyi i ramion, które mogą przeszkadzać w zasypianiu lub wykonywaniu niektórych czynności. Operacja zmniejszenia piersi jest często wykonywana jako zabieg ambulatoryjny i może zmniejszyć rozmiar dużych piersi oraz złagodzić wiele skutków ubocznych. Jeśli rozważasz poddanie się temu zabiegowi, może on zostać pokryty przez Twoją kasę chorych. Chociaż zabieg zmniejszenia piersi może powodować pewien dyskomfort, jest bezpieczny, szybki i skuteczny.
Kilka dni po operacji możesz odczuwać ból o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. W piersiach mogą być umieszczone rurki drenujące. Rurki te odprowadzają nadmiar płynu z piersi. Rurki są zwykle usuwane w ciągu jednego do pięciu dni. Jednak przez kilka tygodni będziesz prawdopodobnie potrzebować biustonosza chirurgicznego. Przez co najmniej sześć tygodni po operacji powinnaś unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i wysiłku fizycznego. Podczas rekonwalescencji należy postępować zgodnie z zaleceniami chirurga.
Instrukcje przedoperacyjne
Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, przed operacją zmniejszenia piersi chirurg przekaże Ci również listę instrukcji przedoperacyjnych. Instrukcje te mogą być zindywidualizowane w zależności od konkretnej sytuacji i zostaną przekazane podczas konsultacji. W zależności od rodzaju operacji przestrzeganie tych instrukcji może zająć kilka tygodni. Przed zabiegiem należy przestrzegać ich zgodnie z zaleceniami chirurga. Poniższe wskazówki stanowią ogólny przegląd.
Przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna, ibuprofen, naproksen i inne leki na zapalenie stawów. Jeśli przyjmujesz aspirynę w małej dawce, najlepiej przestać ją przyjmować na dwa tygodnie przed zabiegiem. Należy także zaprzestać przyjmowania wszelkich produktów zawierających acetaminofen, takich jak Tylenol i aspiryna, które zaburzają krzepnięcie krwi. Przed zabiegiem należy także umyć włosy.
To, czy przed zabiegiem będziesz przyjmować leki przeciwkaszlowe, zależy od Ciebie, ale ważne jest, abyś pamiętał o swoim zdrowiu. Na dzień przed zabiegiem nikt nie powinien odwieźć Cię do domu. Pacjent może nie być w stanie prowadzić samochodu przez pierwsze 24 godziny po zabiegu, dlatego należy wyznaczyć kierowcę, który odwiezie go do domu. Lekarz może zażądać, aby pacjent pozostał w domu lub wezwać odpowiedzialną osobę dorosłą, która odwiezie go do szpitala i ze szpitala.
Jeśli planuje się wykonanie makijażu lub posiadanie zwierząt domowych, należy to zrobić przed zabiegiem. Zaleca się również wzięcie prysznica w noc poprzedzającą zabieg i umycie włosów rano przed zabiegiem. Należy również wziąć prysznic na tyle wcześnie, aby włosy zdążyły wyschnąć. Wreszcie, po przygotowaniu skóry należy unikać stosowania balsamów i emolientów do ciała. Produkty te mogą osłabiać antybakteryjne działanie mydła. Dzięki temu pacjent będzie mniej podatny na zakażenia chirurgiczne.
Pytania przedoperacyjne, które należy zadać chirurgowi plastycznemu
Istnieje kilka pytań, które należy zadać chirurgowi plastycznemu przed operacją zmniejszenia piersi, dlatego należy ustalić ich kolejność. Pierwsza konsultacja nie jest wystarczająco długa, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania, dlatego być może trzeba będzie umówić się na drugą konsultację lub skonsultować się z koordynatorem pacjentów danego chirurga. Koniecznie poproś chirurga o pokazanie zdjęć przed i po zabiegach pacjentek, które miały podobne zabiegi jak Ty. Innym problemem jest słabe bliznowacenie.
Na koniec należy omówić z chirurgiem plastycznym kwestię rekonwalescencji. Należy zapytać, jak będzie wyglądało leczenie bólu pooperacyjnego. Chirurg wyjaśni Ci, jak długo będziesz musiała odpoczywać i kiedy będziesz mogła wrócić do pracy i ćwiczeń. Należy pamiętać o zaplanowaniu czasu trwania zabiegu, ponieważ prawdopodobnie będzie potrzebna pomoc w wykonywaniu codziennych czynności. Przed zabiegiem należy także omówić kwestię planowanej utraty wagi.
Wybór chirurga to ważny etap procesu, dlatego pamiętaj, aby dokładnie ocenić potencjalnych kandydatów. Procedury zmniejszania piersi różnią się w zależności od osoby, a ciało każdej z nich jest inne. Oznacza to, że warto wybrać chirurga, który ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu operacji. Powinien on czuć się komfortowo w kontakcie z pacjentami i wysłuchać Twoich obaw i oczekiwań. Powinnaś także czuć się swobodnie w rozmowie z chirurgiem i nie mieć wrażenia, że jesteś zdominowana lub naciskana.
Wybrany przez Ciebie chirurg powinien posiadać certyfikat komisji ds. chirurgii plastycznej. Daje to pewność, że przeszedł on specjalne szkolenie i zdał szczegółowe egzaminy. Pozwoli to pacjentowi poczuć się bardziej komfortowo w stosunku do chirurga i zabiegu. Zapytaj swojego chirurga, ile razy przeprowadzał operacje zmniejszenia piersi i jak bardzo był zadowolony z ich wyników. Ponadto warto zapytać, czy dany chirurg przeprowadzał wiele innych rodzajów operacji.
Ubezpieczenie w przypadku operacji zmniejszenia piersi
Chociaż zabieg chirurgiczny jest zwykle objęty ubezpieczeniem, ustalenie, czy jest ono pokryte, nie zawsze jest łatwe. Konieczność medyczna operacji zmniejszenia piersi jest określana na podstawie skali Schnura – wzoru opracowanego przez chirurga plastycznego. Porównując powierzchnię ciała z zalecaną ilością usuniętej tkanki, skala Schnura pomaga towarzystwom ubezpieczeniowym ustalić, czy dana kobieta rzeczywiście potrzebuje zmniejszenia piersi. Chociaż wielkość usuniętej tkanki piersi nie jest jedynym kryterium pokrycia ubezpieczeniowego, jest to jednak ważny czynnik.
Oprócz pytania o to, ile kilogramów powinna zrzucić pacjentka przed zabiegiem zmniejszenia piersi, firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę na wiele innych czynników. Na przykład jeśli u pacjentki występują objawy powiększenia piersi, chirurg prawdopodobnie będzie chciał zobaczyć zdjęcia piersi, aby ustalić, czy operacja jest konieczna z medycznego punktu widzenia. Ponadto wielu ubezpieczycieli pokrywa koszty operacji usunięcia określonej ilości tkanki piersi. Obliczenia te opierają się na wzroście, wadze i powierzchni ciała pacjentki.
Kobietom z dużymi piersiami często przeszkadza ich wygląd. Niepożądana uwaga może sprawić, że poczują się one niepewnie. Inne mogą nawet mieć negatywny obraz ciała w związku z powiększonymi piersiami. Na szczęście operacja zmniejszenia piersi może przynieść kobietom bardzo potrzebny zastrzyk pewności siebie. Ponieważ zabieg ten jest uważany za operację kosmetyczną, nie jest on objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Na szczęście zabieg ten staje się coraz bardziej popularny.
Oprócz powiększenia piersi niektóre kobiety cierpią na chroniczny ból pleców lub szyi, który uniemożliwia im wykonywanie normalnych czynności. Ciężar piersi może powodować problemy z postawą i ustawieniem kręgosłupa. Może także powodować ból ramion i szyi. Chirurg plastyczny będzie wiedział, jak napisać list ekspercki o konieczności medycznej, w którym podkreśli przyczyny bólu i zaleci najodpowiedniejszy dla pacjentki zabieg chirurgiczny. Ogólnie rzecz biorąc, pokrycie kosztów operacji zmniejszenia piersi przez ubezpieczyciela zależy od rodzaju polisy ubezpieczeniowej posiadanej przez pacjenta.
Podobne tematy