Co powinnam zrobić, jeśli odczuwam ból po zabiegu zmniejszenia piersi?

Co powinnam zrobić, jeśli odczuwam ból po zabiegu zmniejszenia piersi?

Chociaż ból po zabiegu zmniejszenia piersi jest zazwyczaj minimalny, ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z nim radzić w okresie rekonwalescencji. Jeśli obawiasz się bólu, poproś swojego chirurga o przepisanie leków przeciwbólowych na receptę lub możesz kupić leki dostępne bez recepty. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku zawsze skonsultuj się z lekarzem, ponieważ niektóre leki mogą zakłócić proces gojenia. Oto kilka wskazówek:

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z beautypediapatt.pl

Pooperacyjne leki przeciwbólowe

Po zabiegu zmniejszenia piersi większość kobiet odczuwa pewien ból. Niektóre pacjentki odczuwają większy dyskomfort niż przypuszczały, ale większość zgłasza mniejszy niż się spodziewały. Większość pacjentek odczuwa pewien dyskomfort, np. uczucie ściągnięcia. Ból pooperacyjny może utrzymywać się do trzech dni, a zanim całkowicie ustąpi, może minąć trochę czasu. W tym czasie wielu pacjentów może stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

W najnowszym badaniu naukowcy z University of Chicago Medical Center dokonali przeglądu danych dotyczących przepisywania leków pacjentkom poddanym zabiegowi zmniejszenia piersi i innym zabiegom chirurgicznym w 2017 roku. W badaniu przeanalizowano dane od 100 kolejnych pacjentek. Wśród tych kobiet najczęściej stosowano narkotyczne leki przeciwbólowe. Do innych często przepisywanych leków narkotycznych należały Tylenol-3, Norco/hydrokodon i Percocet(r)/oksykodon.

Rodzaj leku przeciwbólowego stosowanego podczas zabiegu zależy od reakcji organizmu na znieczulenie. Na przykład aspiryna może rozrzedzić krew i skrócić czas powrotu do zdrowia. Jeśli pacjent zdecyduje się na przyjmowanie aspiryny, przed wyborem leku powinien porozmawiać z chirurgiem na temat dostępnych opcji. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku przeciwbólowego należy jednak skonsultować się z chirurgiem. Niektóre osoby mogą radzić sobie z bólem bez stosowania opioidów.

Unikanie spania na brzuchu

Jeśli odczuwasz ból po operacji zmniejszenia piersi, staraj się unikać spania na brzuchu przez kilka tygodni. Spanie na brzuchu może powodować nacisk na świeże nacięcia i krwawienie gojących się blizn. Jest to również niewygodne i może zakłócać sen, który jest niezbędny do powrotu do zdrowia. Spanie na boku złagodzi część dyskomfortu. W zależności od zabiegu, który przeszedłeś, przyzwyczajenie się do spania na boku może potrwać miesiąc lub dwa.

Jeśli śpisz na boku lub na brzuchu, przez kilka tygodni unikaj spania na brzuchu. Zmiana pozycji do spania może być wyzwaniem po operacji zmniejszenia piersi. Aby uczynić ten proces jak najbardziej komfortowym, możesz podeprzeć głowę poduszką. Aby uzyskać lepszą pozycję do spania, spróbuj umieścić poduszki pod każdym ramieniem. Możesz też spróbować spać na boku bez poduszki.

Po operacji zmniejszenia piersi możesz odczuwać ból podczas spania na brzuchu. W tym czasie powinnaś starać się spać płasko na plecach. Najlepiej jest unikać spania na brzuchu przez kilka pierwszych dni, ponieważ może to spowodować zbyt duży nacisk na nacięcia i zagrozić wynikom operacji. Jeśli po operacji zmniejszenia piersi odczuwasz ból, skonsultuj się z chirurgiem w celu ustalenia najlepszej pozycji do spania.

Utrzymywanie nacięć w czystości

Aby nacięcie mogło się prawidłowo zagoić, należy utrzymywać je w czystości. Do czyszczenia miejsca nacięcia można użyć wody z solą fizjologiczną i gazy. Należy unikać alkoholu i nadtlenku wodoru, ponieważ mogą one powodować podrażnienia skóry. Po zamknięciu nacięcia można je także posmarować Neosporinem lub Bacitracinem. Oprócz wody z solą fizjologiczną można zastosować bacytracynę w miejscu nacięcia.

Po operacji ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących utrzymywania miejsca nacięcia w czystości. Biustonosz chirurgiczny powinien być noszony przez całą dobę przez trzy do czterech tygodni. Można brać prysznic, ale należy uważać, aby woda nie dostała się bezpośrednio na miejsce nacięcia. Po kilku pierwszych dniach można delikatnie myć włosy i obszar chirurgiczny. Nie należy zanurzać nacięcia w wannie; może to spowodować wprowadzenie bakterii i wywołać zakażenie.

Po operacji zmniejszenia piersi miejsce nacięcia powinno być utrzymywane w czystości. Należy często czyścić miejsce nacięcia, aby zapobiec infekcji i zmniejszyć widoczność blizn. Ważne jest, aby używać delikatnego mydła o właściwościach antybakteryjnych, aby uniknąć zakażeń. Przed nałożeniem opatrunków lub maści upewnij się, że rana jest całkowicie sucha. Utrzymywanie miejsca nacięcia w czystości przyspieszy proces gojenia i zminimalizuje widoczność blizn.

Unikanie noszenia nisko wyciętych bluzek

Po operacji zmniejszenia piersi możesz odczuwać dyskomfort i ból. Przez co najmniej sześć tygodni powinnaś unikać noszenia odkrywających, nisko wyciętych bluzek, zwłaszcza jeśli niedawno poddałaś się zabiegowi. Ponadto przez dwa tygodnie po operacji należy unikać nadmiernego złuszczania skóry. Nadmierne złuszczanie może podrażnić gojącą się ranę. Przez co najmniej sześć tygodni należy także unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Rana chirurgiczna będzie puchnąć i sączyć niewielką ilość płynu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów należy powiadomić lekarza. Opuchlizna i zasinienia są tymczasowe i powinny zniknąć w ciągu kilku tygodni. Kształt piersi może się nieco wahać w zależności od hormonów, wagi i ciąży. Aby zmniejszyć ból i dyskomfort, noś biustonosz podtrzymujący lub biustonosz z miękką miseczką.

Po operacji piersi nie zaleca się zbyt wczesnego wykonywania ćwiczeń fizycznych. Ciężkie ćwiczenia mogą wydłużyć czas rekonwalescencji i zepsuć wyniki zabiegu. Rozpocznij ćwiczenia od lekkich ćwiczeń. Unikaj noszenia nisko wyciętych bluzek, jeśli odczuwasz ból lub opuchliznę. Ponadto należy nosić biustonosz podtrzymujący lub biustonosz z wysokim stanem. Aby zapobiec powikłaniom i usprawnić proces rekonwalescencji, należy odpowiednio wypoczywać.

Znalezienie chirurga

Pierwszym krokiem do znalezienia chirurga w przypadku odczuwania bólu po zabiegu zmniejszenia piersi jest konsultacja z lekarzem. Podczas tej wizyty powinnaś otwarcie i szczerze opowiedzieć o swojej dotychczasowej historii medycznej i wszelkich problemach emocjonalnych związanych z piersiami. Powinnaś także omówić wszelkie dolegliwości fizyczne, które mogły spowodować chęć zmniejszenia piersi. Twój chirurg powinien być w stanie rozwiać te wątpliwości i zapewnić najlepsze możliwe wyniki.

W zależności od Twojej indywidualnej sytuacji, czas rekonwalescencji będzie wynosił od trzech do pięciu tygodni. Następnie przez sześć tygodni będziesz musiała unikać kontaktu fizycznego z piersiami. W ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu zmniejszenia piersi może pojawić się strup lub bolesność. Jest to normalne i z czasem zniknie. W okresie rekonwalescencji możesz nie być w stanie karmić piersią. Jest to normalne, ale jeśli po zabiegu odczuwasz ból lub masz trudności z odciąganiem mleka, powinnaś natychmiast skontaktować się z wykwalifikowanym chirurgiem.

Następnym krokiem jest znalezienie chirurga plastycznego z certyfikatem. Wykwalifikowanych chirurgów w swojej okolicy można szukać w katalogu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych. Chirurgów można filtrować według zabiegu, któremu zamierzamy się poddać. Upewnij się, że wybrałaś chirurga z certyfikatem, który przeprowadził wiele udanych zabiegów zmniejszenia piersi. Jeśli po zabiegu zmniejszenia piersi odczuwasz ból lub zwiotczenie, powinnaś poszukać chirurga, który ma doświadczenie w tego typu zabiegach.

Czas rekonwalescencji

W większości przypadków czas rekonwalescencji po zabiegu zmniejszenia piersi wynosi około 10 dni. W większości przypadków pacjentki mogą w tym czasie wrócić do pracy. Większość pacjentek może powrócić do normalnej aktywności w ciągu miesiąca. Jednak przez kilka tygodni po zabiegu należy zachować ostrożność w odniesieniu do piersi. Być może będziesz chciała kupić nowe, ładne biustonosze, aby nosić je podczas rekonwalescencji. Po tym czasie możesz wznowić aktywność fizyczną, ale powinno się to odbywać powoli.

Pooperacyjne zalecenia dotyczące okresu rekonwalescencji różnią się w zależności od osoby. U większości osób powrót do pracy może potrwać od tygodnia do miesiąca. Po zabiegu będziesz mogła powrócić do normalnej aktywności, choć prawdopodobnie przez pierwsze trzy tygodnie będziesz potrzebowała pomocy. Tydzień po zabiegu zmniejszenia piersi powinnaś powstrzymać się od intensywnych ćwiczeń fizycznych. Musisz także dbać o siebie, w tym dużo odpoczywać.

Czas rekonwalescencji po zabiegu pomniejszenia piersi jest różny u różnych osób, ale na ogół wynosi od ośmiu do dwunastu tygodni. Przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych jest kluczem do szybszego powrotu do pracy. Należy starać się stosować odpowiednio zbilansowaną dietę i unikać dużego wysiłku fizycznego przez co najmniej cztery tygodnie po zabiegu. Ważne jest również zaplanowanie wizyt kontrolnych, aby upewnić się, że wszystko dobrze się goi. Należy również pamiętać o kosztach zmniejszenia piersi. Większość planów ubezpieczeniowych pokrywa koszty zabiegu, ale koszty mogą się różnić.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *