Czy zabieg zmniejszenia piersi jest wykonywany w znieczuleniu?

Czy zabieg zmniejszenia piersi jest wykonywany w znieczuleniu?

Zmniejszenie piersi jest zabiegiem, który ma na celu zmniejszenie rozmiaru piersi. Chociaż zabieg zmniejszenia piersi może być przeprowadzony w ambulatoryjnym centrum chirurgicznym, może się zdarzyć, że będziesz musiała spędzić noc w szpitalu. Podczas tego zabiegu zostaniesz poddana znieczuleniu ogólnemu, które jest formą uspokojenia i uśpienia na czas trwania operacji. Ważne jest, aby zapewnić odpowiedzialną osobę dorosłą, która odwiezie Cię do domu po zabiegu i zostanie z Tobą pierwszej nocy – słowa te pochodzą od redaktora strony newlinesport.pl.

Liposukcja

Liposukcja to zabieg polegający na usunięciu tkanki tłuszczowej z piersi. Ta technika chirurgiczna oszczędza tkankę gruczołową piersi, która produkuje mleko. Zabieg ten zmniejsza również nacisk na plecy, szyję i klatkę piersiową. W większości przypadków blizny i ból pooperacyjny są minimalne. Pacjentki odczuwają minimalne zmniejszenie rozmiaru piersi, ale rezultaty nie są trwałe.

Podczas liposukcji pacjenci są wprowadzani w znieczulenie ogólne lub miejscowe. Po zabiegu podaje się im środek uspokajający lub lek przeciwbólowy. Liposukcja znana jest również jako lipoplastyka. Ponieważ chirurg wykorzystuje ssanie do usunięcia tłuszczu spod powierzchni skóry, zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub przy użyciu środków uspokajających.

Znieczulenie ogólne

Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Do środków znieczulenia miejscowego należą lidokaina, epinefryna i markaina. Leki te zapobiegają rejestrowaniu bólu przez mózg i minimalizują krwawienie. Środki znieczulenia ogólnego podaje się, aby zapobiec odczuwaniu bólu i pozbawić pacjenta przytomności. W zależności od zabiegu i pacjenta stosuje się jeden z tych rodzajów znieczulenia. Środki znieczulenia ogólnego są najskuteczniejsze w tłumieniu bólu.

Zmniejszanie piersi może być wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Znieczulenie ogólne powoduje, że pacjentka całkowicie zasypia podczas zabiegu. Czasami stosuje się także znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować dyskomfort i zasinienie w miejscu nacięcia. Podczas zabiegu lekarz podaje pacjentowi leki przez kroplówkę lub przez maskę do oddychania, aby wprowadzić go w stan głębokiej nieświadomości. Na szczęście ostatnie postępy w dziedzinie znieczulenia ogólnego znacznie skróciły czas rekonwalescencji.

Znieczulenie miejscowe z sedacją

Pacjentki mogą zostać poddane zabiegowi zmniejszenia piersi w znieczuleniu miejscowym i sedacji dożylnej. Pacjentki powinny być wybierane do tej procedury na podstawie ich predyspozycji do zabiegu i możliwości zaakceptowania zastosowania sedacji dożylnej. Pewna grupa pacjentek po zabiegu zmniejszenia piersi może zostać wypisana tego samego dnia, dlatego znieczulenie miejscowe z sedacją może być dla nich lepszym rozwiązaniem. Jeśli zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjentki powinny być poddane sedacji.

W wielu badaniach wykazano, że znieczulenie miejscowe z sedacją jest równoważne ze znieczuleniem ogólnym. W obecnym badaniu do porównania znieczulenia miejscowego z samą analgezją ogólnoustrojową wykorzystano wcześniej opracowany protokół. Jednak dokumentowanie stężenia lidokainy w przyszłości może pozwolić chirurgom na określenie bezpiecznych maksymalnych dawek. Ponadto prowadzone jest odrębne badanie mające na celu ocenę satysfakcji pacjentów stosujących obie metody. Wstępne obserwacje wskazują jednak, że pacjenci poddawani znieczuleniu miejscowemu bez sedacji zgłaszają większą satysfakcję z zabiegu.

Znieczulenie bez opioidów

W jednym z ostatnich badań porównano skuteczność znieczulenia bez opioidów do zabiegu zmniejszenia piersi z tradycyjnym znieczuleniem ogólnym. To nowe podejście zaowocowało znacząco niższą punktacją bólu podczas całej procedury chirurgicznej, a także mniejszym zużyciem opioidów w okresie pooperacyjnym oraz mniejszą liczbą nieplanowanych hospitalizacji. Autorzy przypisują tę poprawę w zakresie bólu pooperacyjnego mniejszej liczbie pacjentów doświadczających pooperacyjnego stosowania opioidów i sedacji. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy ten rodzaj znieczulenia jest skuteczny w przypadku procedury chirurgicznej.

Pacjentki poddano badaniu, którego celem było porównanie znieczulenia bez użycia opioidów do zabiegu zmniejszenia piersi. W badaniu porównano zastosowanie znieczulenia bez opioidów u czterech starszych kobiet poddawanych dużym operacjom piersi. Trzy kobiety poddano jednostronnej mastektomii z usunięciem pachowych węzłów chłonnych, a jednego mężczyznę poddano ALND z powodu przerzutów czerniaka. U obu typów pacjentów odnotowano korzystne uśmierzenie bólu pooperacyjnego.

Technika zakotwiczenia

Chociaż zarówno tradycyjna, jak i pionowa technika zakotwiczenia mają swoje wady i zalety, tradycyjna technika zakotwiczenia jest bardziej odpowiednia dla kobiet z dużymi, gęstymi piersiami. Pozwala ona na większe usunięcie nadmiaru tkanki i skóry. Sprawdza się ona również lepiej u kobiet, które nie przeszły jeszcze menopauzy i nie mają tkanki gruczołowej w piersiach. Najczęstsze powikłania związane z tradycyjnym schematem kotwiczenia obejmują obrzęk, nierównomierny odrost i widoczną bliznę na piersi.

Najbardziej rozpowszechnioną techniką operacji piersi jest metoda kotwicowa. Podczas zabiegu wykonuje się nacięcie wokół brodawki sutkowej i kontynuuje je w dół fałdu piersiowego, tworząc charakterystyczny wzór w kształcie litery T. Przez to nacięcie usuwa się nadmiar tkanki. Przez to nacięcie usuwa się nadmiar tkanki. Technika ta jest idealna dla pacjentek ze znacznym zwiotczeniem, ale blizny po tej procedurze są najbardziej widoczne. Jest to jednak najmniej kosztowna opcja dla kobiet, które chcą uzyskać gładszy wygląd.

Instrukcje pooperacyjne

Po zabiegu pacjentka otrzyma szczegółowe instrukcje pooperacyjne. Instrukcje te będą dotyczyć wszystkiego, począwszy od tego, czego należy unikać po zabiegu, a skończywszy na tym, co należy robić w kolejnych dniach. Zostaną Ci przepisane leki doustne i miejscowe, które pomogą Ci uporać się z bólem i zmniejszą ryzyko powstania blizn i infekcji. Otrzymasz także szczegółowe wytyczne dotyczące odpoczynku i unikania wysiłku fizycznego. Niezależnie od rodzaju zabiegu należy dokładnie przestrzegać tych zaleceń, aby uniknąć powikłań i uzyskać jak najlepszy wynik.

Przed wykonaniem zabiegu chirurg zapozna się z historią choroby pacjenta. Dotyczy to wszelkich problemów fizycznych i emocjonalnych, jakie może mieć pacjentka. Wykona także zdjęcie piersi w celu uzyskania zwrotu kosztów z ubezpieczenia. Przed poddaniem się operacji powinnaś także zadać wszelkie pytania dotyczące zabiegu i oczekiwanych rezultatów. Twój chirurg będzie w stanie omówić je z Tobą szczegółowo i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące zabiegu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *