Wpływ słońca na skórę – piękna opalenizna czy niedoskonałości estetyczne?

wpływ słońca na skórę

Gdy masz do wyboru wizytę w solarium lub wyjście na plażę, zdrowsze będzie to drugie. To nie znaczy, że podczas opalania się nic ci nie grozi. Drobne defekty da się łatwo usunąć, ale konsekwencje zdrowotne mogą być znacznie poważniejsze. Zobacz, jak ich uniknąć!

Słońce w naturalny sposób pobudza organizm do wytwarzania witaminy D, która jest niezbędna do utrzymania kości w optymalnym stanie. Pobudzenie fotoreceptorów promieniowaniem UV z reguły nie wystarczy, by pokryć 100% zapotrzebowania organizmu. A zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne kończy się źle dla skóry. Najgroźniejszym skutkiem beztroskiego opalania się będą zmiany nowotworowe. Przebarwienia czy przyspieszenie procesów starzenia się zewnętrznej powłoki ciała nie są może aż tak poważne, ale niewątpliwie bardzo uciążliwe.

Uczulenie na promienie słoneczne – przyczyny, objawy, leczenie

Brak ostrożności podczas „pracy” nad opalenizną to tylko jedna z wielu możliwych dróg nabawienia się nadwrażliwości na promieniowanie UV. W grupie ryzyka są osoby o jasnej karnacji, z przewlekłymi chorobami skóry oraz predyspozycjami genetycznymi. Widoczna pojawia się także w wyniku przyjmowania niektórych leków oraz stosowania kosmetyków o określonym składzie. Wśród substancji potencjalnie fotouczulających i fototoksycznych są m.in:

  • alkohol;
  • olejek sandałowy;
  • olejek lawendowy;
  • sztuczne barwniki;
  • pochodne witaminy A;
  • dziurawiec;
  • kwas AHA i BHA.

Specjaliści wyróżniają kilka postaci uczulenia na promienie słoneczne. Objawami alergii na ultrafiolet są m.in. zaczerwienienia, pokrzywka, obrzęk, świąd i wysypka, które pojawiają się przy wysokiej intensywności słońca lub przy pierwszych od dłuższego czasu kontaktach skóry z UV. Na przykład na wiosnę, kiedy zakłada się ubrania z krótkimi rękawami, nogawkami itd. W złagodzeniu symptomów mogą pomóc:

  • leki antyalergiczne (przeciwhistaminowe);
  • kosmetyki po opalaniu z aloesem, cynkiem, panthenolem w składzie;
  • profilaktyka – ochrona skóry preparatami z filtrem UV.

Opalania się w pełnym słońcu bez ochrony skóry ma fatalne konsekwencje

Zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne często kończy się poparzeniami i głębokimi zmianami skórnymi. Nie wszystkie znamiona są równoznaczne z czerniakiem. Bardziej zwykle powstają w wyniku uszkodzeń komórek pigmentacyjnych i nagromadzeniem dużej ilości melaniny w jednym miejscu pod naskórkiem. Natomiast zmiany nowotworowe mają 5 charakterystycznych cech, które pozwalają dość szybko rozpoznać rozwijającego się raka skóry:

  • nieregularny, asymetryczny kształt;
  • nierówne brzegi, możliwe zgrubienia na krawędziach znamion;
  • niejednorodny kolor, barwa zwykle pomiędzy czerwonym a czarnym;
  • widoczne zmiany w czasie (powiększanie, zmiana kształtu, dodatkowe objawy – owrzodzenie, świąd, krwawienie itp.);
  • rozmiar powyżej 6 mm.

Choć natura i konsekwencje powyższych przypadłości są diametralnie różne, to zasady profilaktyki zmian skórnych pozostają bardzo zbliżone. Przed dłuższą ekspozycją skóry na słońce należy posmarować ją kosmetykiem, który zawiera odpowiednie filtry – podczas opalania się trzeba to powtarzać co 90–120 minut. Kąpiel w morzu, jeziorze czy basenie wymaga powtórnej aplikacji. Lepiej unikać długotrwałego przebywania pod wpływem promieni słonecznych w godzinach 11:00–15:00. O tej porze latem intensywność promieniowania UV jest największa.

Sprawdzone sposoby na przebarwienia słoneczne i inne, lżejsze defekty skóry

Plamki na twarzy, szyi, dekolcie, tułowiu czy kończynach irytują, a czasami ciężko je usunąć. W domowych warunkach można spróbować delikatnego złuszczania skóry w miejscu przebarwień słonecznych. Jeżeli podstawowe metody i kosmetyki nie przynoszą pożądanych efektów, pozostaje skorzystać z porad specjalistów oraz zaawansowanych zabiegów. Wśród procedur stosowanych przez dermatologów i kosmetologów są m.in. mikrodermabrazja, laserowe rozjaśnianie zmian pigmentacyjnych czy medyczne peelingi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *