Niepokojące zmiany skórne – diagnostyka i usuwanie

To naturalne, że znamiona i pieprzyki, które pojawiają się na ciele, mogą budzić niepokój. Zamiast zastanawiać się, co może oznaczać nowa zmiana na Twojej skórze, wybierz się do lekarza, który dokładnie ją obejrzy i zdecyduje, co dalej. Jakie są metody diagnostyki i usuwania zmian skórnych? Sprawdź.

Jakie zmiany skórne powinny Cię zaniepokoić?

Zmiany skórne są obecne na skórze każdego człowieka w postaci piegów, pieprzyków, plamek, kropek, brodawek, znamion. Mogą być płaskie, wypukłe, gładkie, brodawkowate, guzowate lub porośnięte włosami. Wygląd niektórych z nich może budzić niepokój. Chociaż większość zmian skórnych to tylko łagodne wykwity, nie można ich lekceważyć i zawsze warto skonsultować je z lekarzem.

Jeśli na Twojej skórze pojawiły się nowe, niepokojące zmiany skórne lub po prostu naturalnie jesteś obdarzony dużą ilością pieprzyków, to dobry powód, aby odwiedzić dermatologa. Regularna kontrola zmian skórnych jest bardzo ważna, ponieważ wraz z upływem czasu niegroźne dotąd znamiona mogą przerodzić się w nowotwory.

Diagnostyka zmian skórnych

Pierwszym krokiem w diagnostyce zmian skórnych jest dermatoskopia, którą wykonamy m.in. w Klinice Dr Szczyt w Warszawie. Jest to nieinwazyjna metoda, która pozwala lekarzowi dokładnie przyjrzeć się podejrzanym znamionom i pieprzykom. Badanie pozwala na wykrycie potencjalnie groźnych zmian, w tym czerniaka we wczesnym stadium. Dermatoskopia umożliwia wskazanie, które zmiany kwalifikują się do wycięcia, a które można usunąć laserem. Badanie wykonywane jest przy pomocy specjalnego przyrządu, przy pomocy którego można powiększyć zmianę, aby ocenić jej budowę i strukturę.

Ważnym badaniem w diagnostyce niepokojących zmian skórnych jest histopatologia. Polega ona na wycięciu zmienionego fragmentu skóry wraz z marginesem zdrowej tkanki. Wynik badania histopatologicznego jest dostępny po 3 tygodniach od jego wykonania. Badanie histopatologiczne przeznaczone jest dla osób, u których występuje podejrzenie zmiany nowotworowej. Często poprzedzone jest dermatoskopią.

Metody usuwania zmian skórnych

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Jest to najczęściej stosowana w klinikach medycyny estetycznej metoda usuwania łagodnych zmian skórnych. Zabieg polega na podgrzaniu znamienia lub pieprzyka wiązką lasera, czego efektem jest odparowanie z niego wody. W miejscu zmiany skórnej powstaje strupek, który odpada po 1–2 tygodniach, odsłaniając naturalnie zabarwioną skórę. Zabieg ten wykonuje się jednak tylko w celach estetycznych. Ponieważ nie chroni on przed rozwojem nowotworu skóry, dlatego stosowany jest wyłącznie w przypadku łagodnych zmian skórnych. Laseroterapia wyklucza bowiem możliwość wykonania badania histopatologicznego.

Chirurgiczne wycinanie zmian skórnych

Decyzję o zastosowaniu metody chirurgicznej podejmuje lekarz wtedy, gdy zmiana skórna nosi niepokojące cechy (ma nierówne brzegi, jest duża, krwawi, przybiera nietypową barwę itp.). Nawet najmniejsze podejrzenie rozwoju nowotworu jest wskazaniem do wycięcia znamienia. Oczywiście łagodne zmiany skórne również można wycinać przy pomocy lasera, na przykład wtedy, gdy są przeciwwskazania do zastosowania laseroterapii. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a po usunięciu zmiany skórnej niewielka rana zabezpieczana jest szwami i opatrunkiem. Pobrany materiał zostaje wysłany do laboratorium.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej, odwiedź stronę www.findbeauty.expert.com.

Artykuł promocyjny



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *