Czy operacja zmniejszenia piersi boli?

Karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi

Jeśli chodzi o poddanie się jakiemukolwiek rodzajowi operacji, pytanie o to, czy operacja zmniejszenia piersi boli, jest często zadawane. Jeśli rozważasz poddanie się temu zabiegowi, powinnaś najpierw dokładnie wiedzieć, czego możesz się spodziewać. Twój chirurg powinien być w stanie dostarczyć Ci zdjęcia Twoich piersi i szczegółowe informacje dotyczące objawów fizycznych przed i po operacji. Powinnaś także odpowiednio wcześnie skontaktować się ze swoją kasą chorych, aby upewnić się, że zabieg jest objęty ubezpieczeniem. Dzięki wczesnemu zadawaniu pytań unikniesz niespodzianek po operacji.

Ból po operacji zmniejszenia piersi

Po operacji zmniejszenia piersi możesz odczuwać pewien ból, ale intensywność dolegliwości będzie zależała od techniki zabiegu. Powinnaś zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze bólu i przyjmować przepisane leki zgodnie z zaleceniami. Zalecane są również leki dostępne bez recepty. Najsilniejszy ból występuje zwykle w ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu, a następnie zmniejsza się z czasem. Większość kobiet stwierdza, że w tym czasie są w stanie powrócić do normalnej aktywności. U niektórych kobiet po operacji zmniejszenia piersi konieczne może być także przyjmowanie leków przeciwbólowych w celu opanowania bólu w okolicy sutka.

Na ogół operacja zmniejszenia piersi powoduje tylko niewielki ból. Może wystąpić lekkie drętwienie, zasinienie lub mdłości. Ból można złagodzić za pomocą leków lub ciepłych okładów. W rzadkich przypadkach lekarz może być zmuszony do usunięcia guzka, aby zapewnić prawidłowe gojenie. Operacja zmniejszenia piersi nie ma jednak wpływu na ryzyko zachorowania na raka, więc jest ogólnie bezpieczna. Chirurg zajmujący się zmniejszaniem piersi wyjaśni Twój konkretny przypadek podczas konsultacji.

Powikłania operacji zmniejszenia piersi

Chociaż z operacją zmniejszenia piersi wiąże się niewiele poważnych zagrożeń, mogą wystąpić pewne komplikacje. Należą do nich nadmierne krwawienie, zakażenie i blizny. Nadmierne krwawienie jest bardziej prawdopodobne u niektórych pacjentek, w tym u tych, które chorują na cukrzycę, przyjmują leki rozrzedzające krew lub wykonują intensywne ćwiczenia. Infekcje mogą prowadzić do powikłań, takich jak słabe gojenie i asymetria. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych problemów, należy natychmiast skontaktować się z gabinetem chirurga.

Palenie tytoniu podczas operacji lub na krótko przed nią jest związane z zachorowalnością w okresie okołooperacyjnym. Palenie tytoniu trzykrotnie zwiększa ryzyko powikłań w porównaniu z osobami niepalącymi. Chociaż poszczególni chirurdzy opracowują własne algorytmy leczenia, ogólnie zaleca się powstrzymanie się od palenia na cztery tygodnie przed operacją i przez co najmniej rok po niej. Palenie jest wykrywane poprzez badanie poziomu nikotyny w moczu. Palenie w ciągu ostatnich czterech dni przed operacją wiąże się z większym ryzykiem powikłań.

Powrót do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi

Ból pooperacyjny jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych po operacji zmniejszenia piersi. Przez pierwszy tydzień nacięcia chirurgiczne nie powinny być narażone na nadmierny ruch lub siłę. Niektóre pacjentki odczuwają mrowienie i zmniejszoną wrażliwość skóry piersi. Większość kobiet jest w stanie wrócić do swoich normalnych zajęć już następnego dnia po zabiegu, jednak niewielki obrzęk może utrzymywać się przez kilka tygodni. Niektóre pacjentki mogą odczuwać mdłości, drętwienie i przypadkowe bóle strzelające. U niektórych kobiet po zabiegu może wystąpić obrzęk i zasinienie, ale objawy te zwykle szybko ustępują. Opuchlizna ustępuje po około dwóch tygodniach. Pacjentki mogą zazwyczaj wrócić do pracy następnego dnia, ale powinny unikać forsownych zajęć przez okres od czterech do sześciu tygodni. Ważne jest także, aby unikać wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, która mogłaby spowodować nietypowe bicie serca.

W ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu należy unikać gwałtownych ruchów i energicznej aktywności, dopóki nie zniknie obrzęk i zasinienie. Należy postępować zgodnie z zaleceniami chirurga, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy zwrócić się o pomoc. Po operacji należy dobrze wypocząć i stosować pożywną dietę. Do czasu zakończenia okresu rekonwalescencji najlepiej jest unikać palenia papierosów i picia alkoholu. Operacja zmniejszenia piersi to ważna inwestycja w poczucie własnej wartości, dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego chirurga.

Blizny po operacji zmniejszenia piersi

Chociaż estetyczne wyniki operacji zmniejszenia piersi są często widoczne zaraz po zabiegu, częstym efektem ubocznym są blizny. Na szczęście blizny bledną w ciągu roku i na ogół znikają, gdy dana osoba nosi biustonosz lub kostium kąpielowy. Blizny mogą jednak pozostać widoczne przez kilka lat, dlatego przed zabiegiem pacjent powinien omówić tę kwestię z chirurgiem. Jeśli blizny nie znikną, pacjent powinien skontaktować się z chirurgiem plastycznym, aby uzyskać więcej informacji.

Opieka pooperacyjna obejmuje noszenie biustonosza podtrzymującego przez kilka tygodni oraz noszenie odzieży podtrzymującej w celu zmniejszenia nacisku na bliznę. Najważniejszym elementem opieki pooperacyjnej jest noszenie biustonosza podtrzymującego, ponieważ może on podrażniać bliznę. Unikaj noszenia biustonoszy z fiszbinami przez co najmniej kilka miesięcy po operacji. Zamiast tego wybierz miękki biustonosz z mocnym paskiem pod biustem. Zapewni to piersiom wsparcie, a jednocześnie będzie delikatne dla skóry.

Ćwiczenia po operacji zmniejszenia piersi

Pooperacyjna terapia fizyczna może pomóc w odzyskaniu pewnej sprawności ruchowej, zwłaszcza po operacji zmniejszenia piersi. Skutecznym sposobem na odzyskanie ruchu z tyłu pleców jest ćwiczenie skrzydełek. Ćwiczenie to można zacząć wykonywać już dzień po operacji. Rozpocznij od wykonywania małych, powolnych kółek, a następnie pochyl się do przodu, głęboko oddychając. Powtórz to ćwiczenie pięć razy. Można także spróbować wykonywać obroty ramion. Ćwiczenia te poprawią samopoczucie i zapobiegną utrzymywaniu się dyskomfortu.

W zależności od rodzaju operacji piersi możesz rozpocząć program ćwiczeń. Najlepiej jest zacząć od niewielkich ćwiczeń i stopniowo zwiększać poziom aktywności. Do powrotu do zdrowia po operacji najlepsze są lekkie, łagodne ruchy. Program ćwiczeń należy rozpocząć od powolnego włączania lekkich ruchów do codziennej rutyny. Należy uważać, aby nie forsować zbytnio swojego ciała i nie powodować nadmiernego bólu. Twoje ciało samo poinformuje Cię, kiedy będzie gotowe do nowych ćwiczeń.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *