Jakie są skutki operacji zmniejszenia piersi?

Zmniejszenie piersi za pomocą biustonosza

Niektóre z efektów ubocznych operacji powiększenia piersi są trwałe, np. lekko nierówne piersi lub nierówno ustawione brodawki sutkowe. Proces chirurgiczny usuwa także wiele przewodów mlecznych prowadzących do brodawek sutkowych. Dlatego pacjentki powinny przed operacją omówić z chirurgiem możliwości karmienia piersią. Ważne jest również omówienie z chirurgiem oczekiwań, ponieważ każda osoba ma inne wyobrażenia na temat idealnego kształtu piersi.

Efekty uboczne

Chociaż ryzyko związane z operacją zmniejszenia piersi jest minimalne, to jednak istnieje. Należą do nich zmniejszenie czucia w brodawce sutkowej, infekcje, złe gojenie się ran i asymetria. Innym potencjalnym skutkiem ubocznym jest utrata tkanki sutka i obumarcie skóry nad nim. Niektóre kobiety mogą nawet odczuwać ból lub utratę czucia po zabiegu. Kobiety, które planują karmić piersią, powinny przed zabiegiem omówić swoje oczekiwania i cele z chirurgiem.

Po operacji zmniejszenia piersi kobieta może odczuwać obrzęk i przypadkowe bóle strzelające w piersiach, zwłaszcza w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu. Ponadto przez kilka tygodni może dojść do utraty czucia brodawek sutkowych i skóry piersi. Mimo że wyniki zabiegu są trwałe, rozmiar i kształt piersi mogą się zmieniać z czasem w wyniku starzenia się lub przybierania i tracenia na wadze. W okresie rekonwalescencji pacjentki nie powinny podnosić zbyt dużych ciężarów – sekcja ta jest dziełem redakcji serwisu sprawdzonadieta.pl.

Po wstępnej konsultacji chirurg wykona pomiary i zdjęcia piersi, aby ocenić dostępne opcje chirurgiczne. Chirurg omówi także wyniki zabiegu i sposoby ich osiągnięcia. Chirurg może także poprosić o wykonanie badania mammograficznego lub innego badania piersi w celu sprawdzenia ich stanu. Podczas konsultacji pacjent może zostać zapytany o przyjmowane leki lub nałogi związane z paleniem tytoniu. Chirurg wyjaśni wszelkie ograniczenia związane z przyjmowaniem leków.

Kobiety, które mają duże piersi, mogą rozważyć poddanie się operacji zmniejszenia piersi. Zabieg ten może zmniejszyć dyskomfort fizyczny i poprawić samoocenę. Najlepszymi kandydatkami są kobiety, które przestały rosnąć, są wystarczająco dojrzałe, aby zrozumieć proces i mają realistyczne oczekiwania. Dla tych, które obawiają się ryzyka, dr Passaretti jest dostępny podczas konsultacji. Istnieje kilka potencjalnych skutków ubocznych po operacji zmniejszenia piersi. W niektórych przypadkach operacja może zakończyć się infekcją, choć zdarza się to rzadko.

Czas rekonwalescencji

Instrukcje pooperacyjne powiedzą Ci, jak najlepiej wykorzystać czas rekonwalescencji. Po upływie miesiąca od zabiegu można zazwyczaj powrócić do wykonywania lekkich czynności i prac domowych. W ciągu pierwszych kilku dni należy unikać forsownych ćwiczeń fizycznych i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jednak już po dwóch tygodniach od zabiegu można powrócić do bardziej intensywnych zajęć. Po zdjęciu szwów można powrócić do normalnych codziennych czynności i powrócić do normalnego trybu życia.

Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi zależy od wielkości nacięć i stopnia redukcji. Okres rekonwalescencji może trwać od czterech tygodni do kilku miesięcy. Ważne jest, aby w tym czasie postępować zgodnie z zaleceniami chirurga. Jeśli jesteś osobą aktywną zawodowo, najlepiej jest unikać forsownych ćwiczeń fizycznych do czasu pełnego powrotu do zdrowia. Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi będzie całkowicie tego wart.

Po operacji pacjentki powinny poczuć się bardziej komfortowo i po kilku dniach mogą wrócić do pracy. Do tego czasu ustąpi większość obrzęków i bólu. Piersi będą opuchnięte przez około tydzień. Powrót do noszenia zwykłych ubrań może potrwać do miesiąca. Może nawet zechcesz kupić nowy biustonosz na okres miesiąca. Chociaż będziesz wrażliwa na niektóre rodzaje tkanin, opuchlizna nie powinna przeszkadzać Ci w normalnym poruszaniu się.

W zależności od czasu regeneracji organizmu, po dwóch tygodniach od zabiegu operacyjnego powinnaś być w stanie powrócić do większości normalnych czynności. Lekarz szczegółowo omówi z Tobą przebieg rekonwalescencji. Należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń pooperacyjnych. Najlepszym sposobem na szybszy powrót do zdrowia jest spożywanie zdrowej, pożywnej żywności i picie dużej ilości wody. Należy pamiętać o wizytach kontrolnych u lekarza w celu monitorowania powrotu do zdrowia. Lekarz udzieli Ci dodatkowych informacji dotyczących powrotu do zdrowia i odpowie na wszelkie pytania.

Ból

Większość kobiet odzyskuje pełną sprawność w ciągu pierwszego miesiąca po operacji zmniejszenia piersi, ale niektóre mogą odczuwać niewielki dyskomfort nawet przez miesiąc. Pewien dyskomfort może być nieunikniony, ale zazwyczaj nie jest on dotkliwy. Aktywność fizyczna może być stopniowo wprowadzana, gdy nacięcia zostaną zagojone, a piersi staną się bardziej miękkie i naturalne. Leki przeciwbólowe pomogą zminimalizować dyskomfort. Po upływie miesiąca kobiety mogą powrócić do normalnej aktywności, zachowując pewną ostrożność.

W bazach MEDLINE, PubMed i Cochrane dokonano systematycznego przeglądu literatury dotyczącej badań nad bólem po operacji zmniejszenia piersi. Kluczowymi terminami były: chirurgia kosmetyczna, operacja zmniejszenia piersi, ból pooperacyjny i ból przewlekły. Dla każdego badania określono czynniki związane z ekwiwalentem morfiny i nasileniem bólu, a także specyficzne podejście chirurgiczne. Oprócz nasilenia bólu stwierdzono, że czas trwania operacji nie ma wpływu na stopień nasilenia bólu po operacji zmniejszenia piersi.

Po operacji pacjentki powinny postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważne jest, aby przez kilka tygodni unikać picia alkoholu i palenia tytoniu, ponieważ mogą one spowolnić proces powrotu do zdrowia. Nie ma dowodów na to, że operacja zmniejszenia piersi wpływa na ryzyko zachorowania na raka piersi. Nie zastępuje ona jednak opieki lekarskiej. Rekonwalescencja po operacji jest często mniej bolesna niż po innych zabiegach chirurgicznych. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń chirurga w celu uniknięcia dodatkowych komplikacji. Pacjentki, które palą papierosy lub nadmiernie piją, są bardziej narażone na rozwój raka, dlatego też zmniejszenie piersi nie jest lekarstwem na raka.

W tym czasie pacjentka powinna nosić wyściełany biustonosz chirurgiczny, który zapewnia lekki ucisk i dobre podtrzymanie. Ponadto w celu zmniejszenia obrzęku należy przykładać do chorego miejsca okłady z lodu. Okłady z lodu skutecznie zmniejszają ból, ale należy je stosować z przerwami – w miarę możliwości od 15 do 30 minut co pół godziny. Po wyzdrowieniu pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie odczuwa żadnych nietypowych dolegliwości.

Poczucie własnej wartości

Pierwszym pytaniem, nad którym możesz się zastanawiać, jest to, czy poczucie własnej wartości po operacji zmniejszenia piersi poprawi Twoją ogólną jakość życia. Poczucie własnej wartości wzrasta, gdy czujesz się dobrze we własnym ciele, a wiele pacjentek zgłasza wysoki poziom zadowolenia po zabiegu. Po zakończeniu zabiegu pacjentka czuje się pewniej, angażując się w różne czynności życiowe. Wiele kobiet zgłasza, że były przygnębione, zawstydzone lub zaniepokojone swoim wyglądem, ale dzięki temu zabiegowi możesz przezwyciężyć te uczucia i wrócić do swojego życia.

Badanie kobiet po operacji zmniejszenia piersi, przeprowadzone przy użyciu kwestionariusza BREAST-Q(r), wykazało, że dziewięć na dziesięć pacjentek było zadowolonych z rezultatów i rozważyłoby ponowne przeprowadzenie zabiegu. Wyniki badania wskazują również, że zabieg poprawia jakość życia pacjentek, niezależnie od ilości usuniętej tkanki piersi. Ponadto pacjentki zgłaszają większe zadowolenie ze swojego wyglądu, co sugeruje, że operacja zmniejszenia piersi poprawia samoocenę.

Blizny

Blizny po operacji zmniejszenia piersi różnią się w zależności od rodzaju nacięcia i techniki zastosowanej podczas operacji. W zależności od rodzaju nacięcia blizna może być mała lub duża, pozioma, pionowa lub w kształcie kotwicy. W celu zminimalizowania blizny i ułatwienia gojenia można zastosować schematy nacięć. Ponadto palenie papierosów, nadmierne szorowanie lub swędzenie mogą pogorszyć stan blizny. U większości pacjentów po zabiegu może pozostać tylko jedna blizna.

Opieka pooperacyjna po operacji zmniejszenia piersi powinna obejmować właściwe stosowanie odzieży uciskowej i staranną pielęgnację ran. Pacjentki powinny nosić odzież zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zapobiec nadmiernemu obrzękowi i zminimalizować widoczność blizn. Ponadto należy unikać uciskania lub obciążania klatki piersiowej przez pierwsze trzy do sześciu tygodni po operacji. Blizny mogą być nieestetyczne również w przypadku zakażenia. Aby uniknąć dalszych powikłań, należy przyjmować przepisane antybiotyki. Należy unikać dotykania nacięć palcami. Palenie tytoniu może powodować nieprawidłowe bliznowacenie. Palenie blokuje także dopływ świeżej krwi i tlenu do nacięć.

Chociaż blizny po operacji zmniejszenia piersi są powszechne, mogą się różnić u poszczególnych osób. Pewne czynniki, takie jak wiek, mogą mieć wpływ na wygląd blizn. Oprócz jakości skóry niektóre pacjentki mają genetyczną skłonność do powstawania blizn pooperacyjnych. Genetyka może również odgrywać rolę w powstawaniu blizn po operacji zmniejszenia piersi. Z tego powodu przed poddaniem się operacji należy skonsultować się z chirurgiem plastycznym. Istnieją pewne sposoby minimalizowania blizn pooperacyjnych.

Mimo że blizny po operacji zmniejszenia piersi są normalne i z czasem zanikają, rezultaty mogą być nadal atrakcyjne pod względem estetycznym. W ciągu pierwszych sześciu tygodni po operacji blizny będą wyglądały na czerwone lub grudkowate, a po roku najprawdopodobniej staną się cienkimi liniami. Dyplomowany chirurg plastyczny będzie dokładnie wiedział, jak zminimalizować widoczność blizn, ale zawsze należy się spodziewać, że pewne blizny pozostaną. Jeśli masz genetyczną skłonność do powstawania blizn, uzyskasz najlepsze możliwe rezultaty.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *