Karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi

Karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi

Jak wygląda karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi? Ten artykuł odpowie na to pytanie, a nawet więcej. Omówimy BFAR (Breastfeeding After Reduction Surgery – karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi), objawy obrzęku i sposoby zwiększania podaży mleka. Porozmawiamy także o ryzyku powikłań związanych z operacją zmniejszenia piersi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o procesie powrotu do zdrowia i karmieniu piersią po operacji. Zanim jednak to zrobisz, zapoznaj się z informacjami na temat operacji.

BFAR: Karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi

Jeśli rozważasz karmienie piersią po operacji powiększenia piersi, być może zainteresuje Cię książka zatytułowana Defining Your Own Success: Tips for Breastfeeding After Breast Reduction Surgery (Wskazówki dotyczące karmienia piersią po operacji zmniejszenia piersi). Zawiera ona informacje na temat każdego aspektu karmienia piersią po operacji zmniejszenia piersi, od zwiększenia produkcji mleka do uzupełniania pokarmu mlecznego. Znajdują się tam również informacje o karmieniu piersią po operacji plastycznej oraz o ryzyku i korzyściach płynących z obu tych metod.

Podczas gdy wiele kobiet z powodzeniem karmi piersią po operacji zmniejszenia piersi, u innych mogą wystąpić komplikacje. W zależności od rodzaju operacji, ilości usuniętej funkcjonalnej tkanki piersi i czasu, jaki upłynął od operacji, niektóre kobiety mogą mieć trudności z wytwarzaniem wystarczającej ilości mleka do karmienia niemowląt. Bardzo ważne jest, aby dobrze rozpocząć karmienie piersią po operacji plastycznej. Konsultant laktacyjny, taki jak IBCLC, jest doskonałym źródłem informacji i wsparcia po zabiegu.

BFAR: Zabieg ten jest również znany jako zmniejszenie piersi metodą pedikiuru dolnego. Jest to typ operacji zmniejszenia piersi, który daje największe szanse na uzyskanie BFAR. Chirurg powinien być dobrze zaznajomiony z konkretnym zabiegiem oraz ryzykiem i korzyściami związanymi z operacją powiększenia piersi. Chirurg powinien wyjaśnić Ci, w jaki sposób operacja może wpłynąć na karmienie piersią. Pomoże Ci to w podjęciu świadomej decyzji. Możesz również poprosić swojego lekarza o więcej informacji na temat procesu BFAR.

Jeśli planujesz karmić piersią po operacji zmniejszenia piersi, powinnaś zapytać chirurga o możliwość zachowania brodawki sutkowej i przewodów mlecznych. Karmienie piersią jest procesem zwrotnym i każde uszkodzenie tej pętli może wpłynąć na produkcję mleka. BFAR jest standardem postępowania w przypadku operacji zmniejszenia piersi. W wielu przypadkach kobiety mogą kontynuować karmienie piersią po operacji plastycznej.

Mimo że większość kobiet może karmić piersią po operacji plastycznej, należy pamiętać, że karmienie piersią nie jest gwarantowane po operacji plastycznej. Istnieje wiele czynników, które wpływają na możliwość karmienia piersią, w tym rodzaj operacji zmniejszenia piersi, ogólny stan zdrowia kobiety, rodzaj przyjmowanych leków i środowisko, w którym żyje. Chociaż większość kobiet może karmić piersią po operacji plastycznej, wiele z nich może wymagać uzupełniania pokarmu.

Wytyczne BFAR dotyczące karmienia piersią po operacji plastra piersi wskazują, że kobiety, które poddały się operacji plastra piersi, mogą spodziewać się większego zapasu mleka niż przed zabiegiem. Na szczęście większość matek z BFAR zgłasza zwiększony dopływ mleka przy kolejnych dzieciach. Jednak dokładny proces, który umożliwia kobiecie karmienie piersią, może być inny dla każdej kobiety. Niemniej jednak korzyści płynące z zastosowania BFAR w porównaniu z operacją powiększenia piersi są często warte ryzyka.

Objawy obrzęku piersi

Mimo że kobiety poddają się operacji zmniejszenia piersi z różnych powodów, większość z nich skarży się na obrzęk piersi. Przyczyny obrzęku nie są do końca znane, ale jest prawdopodobne, że operacja przyczyniła się do powstania tego problemu. Jednym z zabiegów stosowanych w celu zmniejszenia obrzmienia piersi jest akupunktura. Badania nad akupunkturą wykazały, że zmniejsza ona ból i stan zapalny, a niektórzy badacze zalecają ją w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia obrzęku po zmniejszeniu piersi.

Niektóre kobiety doświadczają obrzmienia piersi po operacji zmniejszenia piersi z różnych powodów, w tym z powodu nieprawidłowego karmienia piersią lub stosowania preparatów uzupełniających. Mleko matki jest wytwarzane, gdy dziecko przylega do piersi i nie jest normalnie wydzielane, co prowadzi do pełniejszych i twardszych piersi. Jeśli kobieta karmi dziecko piersią, obrzęk może utrudniać zaciskanie piersi i karmienie dziecka, a nawet może być bolesny.

Niektóre metody leczenia obrzęku po operacji zmniejszenia piersi nie wymagają stosowania leków, w tym masaż, częste karmienie, prawidłowe ułożenie, ciepłe okłady i środki przeciwbólowe. Niewiele jest dowodów na to, które z tych metod są skuteczne, dlatego wiele kobiet niechętnie je wypróbowuje. Jeśli jednak obrzęk piersi jest spowodowany stanem chorobowym, ważne jest, aby zrozumieć jego przyczynę. Być może da się temu zapobiec. Ponadto leczenie obrzęku po operacji zmniejszenia piersi zależy od stanu zdrowia pacjentki i stopnia obrzęku.

Niektóre kobiety cierpią z powodu obrzmienia piersi przez wiele miesięcy po operacji zmniejszenia piersi. Mleko matki jest dla kobiety doskonałym sposobem na utrzymanie zdrowych piersi, ale może powodować bolesne i niekomfortowe wzdęcia. Najlepszym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest jak najszybszy kontakt z lekarzem specjalistą. Jeśli piersi są zbyt bolesne lub spuchnięte, najlepiej skontaktować się z chirurgiem plastycznym.

Jeśli jesteś matką karmiącą, karmienie dziecka piersią jest ważne, aby zapewnić mu odpowiednią ilość mleka. Unikaj podawania pokarmu pomiędzy kolejnymi sesjami karmienia piersią, aby nie dopuścić do nadmiaru pokarmu. Możesz spróbować zmienić biustonosz na taki, który lepiej podtrzymuje piersi. Przyłóż do piersi okłady z lodu, aby zminimalizować obrzęk. Możesz też zastosować ciepłe okłady, aby złagodzić ból piersi. Bezpośredni kontakt ze strumieniem prysznica jest jednak bolesny dla opuchniętych piersi.

Jeśli karmienie piersią jest problemem, lekarz może przeprowadzić wizytę kontrolną, aby ocenić, czy karmienie piersią będzie możliwe po operacji zmniejszenia piersi. Jeśli po operacji wystąpił u Ciebie ropień piersi, lekarz rodzinny prawdopodobnie skieruje Cię do specjalisty w celu przeprowadzenia dalszych badań. Jeśli ropień jest wynikiem zabiegu chirurgicznego, możesz być w stanie wznowić karmienie piersią po kilku dniach leczenia.

Techniki zwiększania dopływu mleka po operacji zmniejszenia piersi

Operacja zmniejszenia piersi wpływa na gruczoły mleczne i przewody wewnątrz piersi. Nacięcie przez chirurga może nie doprowadzić do usunięcia mleka, co może wpłynąć na ilość produkowanego mleka. Na szczęście większość przewodów łączy się ponownie podczas ciąży i karmienia piersią, dlatego matka może produkować więcej mleka przy kolejnych dzieciach. Techniki zwiększające ilość mleka po operacji zmniejszenia piersi mogą nie być możliwe do zastosowania po konkretnej operacji zmniejszenia piersi, ale mogą pomóc w zwiększeniu szans kobiety na karmienie piersią po operacji.

Chociaż wiele kobiet jest zaskoczonych faktem, że po operacji zmniejszenia piersi można zwiększyć ilość wydzielanego mleka, ilość mleka wytwarzanego przez kobietę jest bardzo zmienna. Wielkość piersi przed operacją oraz ilość usuniętej tkanki piersiowej mają wpływ na ilość mleka produkowanego przez kobietę po operacji. Techniki chirurgiczne mogą wpływać na ilość produkowanego przez kobietę mleka, dlatego w celu uzyskania najdokładniejszych informacji należy skonsultować się ze specjalistą laktacyjnym.

Ssanie dziecka zwiększa produkcję mleka poprzez stymulację hormonów w mózgu. Hormony te pomagają utrzymać wysoką podaż mleka. Dzieci zazwyczaj karmione są piersią co 1,5 do 3 godzin przez całą dobę. Operacja zmniejszenia piersi zmniejsza również ilość tkanki gruczołowej niezbędnej do produkcji mleka, dlatego niski poziom tkanki gruczołowej może przyczynić się do niskiej produkcji mleka. Poniższe techniki pomogą kobiecie zwiększyć podaż mleka po operacji zmniejszenia piersi.

Karmienie piersią jest niezbędne dla kobiet w każdym wieku i z każdym rodzajem piersi, także dla tych, które przeszły operację zmniejszenia piersi. Produkcja mleka zależy od zapotrzebowania – im więcej mleka wytwarza kobieta, tym więcej spożywa go dziecko. Zmniejszoną produkcję mleka może powodować kilka czynników, w tym słaby zatrzask lub wiązanie języka. Z tych powodów Griffin zaleca, aby przed porodem skonsultować się z konsultantem laktacyjnym. Ponadto zaleca, aby kobiety konsultowały się z konsultantem laktacyjnym przed porodem, aby upewnić się, że robią wszystko, co w ich mocy, aby zmaksymalizować produkcję mleka po operacji zmniejszenia piersi.

Chirurg plastyczny może doradzić pacjentce przyjmowanie suplementów laktacyjnych w celu uzupełnienia zapasów mleka po operacji zmniejszenia piersi. Przewody mleczne są delikatne i mogą zostać uszkodzone w wyniku operacji. Chirurg plastyczny z certyfikatem może jednak pomóc w ich zachowaniu, aby zwiększyć szanse na karmienie piersią. Operacja może również spowodować zmniejszoną produkcję siary. Siara jest pierwszym mlekiem wytwarzanym przez matkę po porodzie i dostarcza dziecku przeciwciał.

Techniki chirurgiczne, które zachowują kolumnę miąższu podprzeponowego piersi, mogą prowadzić do zwiększenia produkcji mleka po operacji. Kobiety, które decydują się na wolny przeszczep sutka, powinny być jednak poinformowane o zakresie zachowania miąższu podajątkowego. Szerokość i długość szypuły mogą mieć wpływ na produkcję mleka w piersiach. Wysokiej jakości badania kohortowe byłyby nieocenione w określeniu wpływu tych czynników na powodzenie karmienia piersią.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *