Operacja zmniejszenia piersi – rekonwalescencja i blizny

Operacja zmniejszenia piersi - rekonwalescencja i blizny

Podczas procesu rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi pacjentka powinna liczyć się z tym, że nie będzie mogła pracować przez co najmniej tydzień do dwóch tygodni. Po operacji zostaną zdjęte bandaże i szwy, a pacjentki mogą nie być w stanie wykonywać forsownych czynności przez miesiąc. Jest to stresujące doświadczenie, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Operacja zmniejszenia piersi może złagodzić niektóre z tych objawów – fragment ten jest twórczością ekspertów portalu republika-piekna.pl. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o powrocie do zdrowia i bliznach.

Com

U większości pacjentek poddanych operacji zmniejszenia piersi występują pewne siniaki i obrzęki, ale rzadko występuje długotrwały ból. Niekiedy może wystąpić silne krwawienie, które może wymagać transfuzji krwi lub kolejnej operacji. Jeśli przyjmujesz pewne leki, porozmawiaj ze swoim chirurgiem o możliwości wystąpienia zwiększonego krwawienia. Innym potencjalnym powikłaniem jest zakażenie rany, które może wymagać podania antybiotyków lub przeprowadzenia innego zabiegu. Może to spowodować problemy z ostatecznym wynikiem zabiegu. U pacjentki może także pojawić się wydzielina z brodawki sutkowej, co może prowadzić do zakażenia rany.

Chirurg zajmujący się leczeniem piersi przeprowadzi badanie fizykalne i może wykonać zdjęcia piersi do dokumentacji medycznej. Przed zabiegiem możesz poprosić członka rodziny lub przyjaciela, aby towarzyszył Ci podczas badania, ale powinnaś także wyrazić zgodę, jeśli nie czujesz się z tym komfortowo. Chirurg dokona także pomiarów wzrostu i wagi, ponieważ u pacjentek otyłych ryzyko wystąpienia powikłań może być większe. Ważne jest także, abyś wiedziała, czy jesteś w ciąży lub czy nie cierpisz na jakieś wcześniejsze schorzenia.

Po zabiegu prawdopodobnie wystąpi opuchlizna i zasinienie, które znikną po kilku dniach. Przez miesiąc należy jednak unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Obrzęk i zasinienia utrzymują się przez około dwa tygodnie, a rezultaty pojawią się po zagojeniu się tkanek. Lekarz może przepisać leki łagodzące dyskomfort po zabiegu. Powrót do pracy może nastąpić w ciągu 10 do 14 dni. Chirurg omówi także możliwe zagrożenia i powikłania związane z zabiegiem.

Powikłania

Uraz chirurgiczny spowodowany operacją zmniejszenia piersi może prowadzić do obumierania komórek skóry w piersi i jej okolicach. Ponieważ podczas zabiegu usuwana jest znaczna część piersi, może dojść do powstania krwiaka. Może to powodować silny ból, infekcje i powstawanie blizn. Najlepszym sposobem na wykrycie krwiaka jest zwrócenie uwagi na nagłe zmiany w kolorze lub konturze piersi. Jeśli zauważysz takie zmiany, skontaktuj się z lekarzem w celu dalszej konsultacji.

Innym częstym powikłaniem operacji zmniejszenia piersi jest zakażenie. Ponieważ zabieg ten wymaga nacięć w piersi, jest podatny na infekcje. Jest to jeszcze bardziej prawdopodobne u osób z osłabionym układem odpornościowym. Po zabiegu pacjentki powinny myć piersi mydłem antybakteryjnym, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Pacjentki powinny zawsze postępować zgodnie z zaleceniami chirurga dotyczącymi leczenia antybiotykami po zabiegu, aby zapewnić prawidłowe gojenie się rany.

Operacja może również spowodować powstanie blizny przerostowej. Zakażenia mogą być także skutkiem chorób współistniejących, takich jak cukrzyca. Wcześniejsze zakażenie gronkowcem złocistym opornym na metycylinę zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. U niektórych pacjentów z cukrzycą, chorobami tkanki łącznej lub wcześniejszym zakażeniem gronkowcem metycylinoopornym może dojść do rozwoju przewlekłego zakażenia.

Czas rekonwalescencji

Chociaż czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi jest stosunkowo krótki, pacjentki powinny unikać forsownej aktywności przez co najmniej miesiąc po zabiegu. Odradza się im także podnoszenie ciężkich przedmiotów lub podnoszenie ramion ponad głowę. Po zabiegu na nacięcia zostanie nałożona szyna lub bandaż. Ponadto pacjenci nie powinni prowadzić samochodu przez co najmniej tydzień po zabiegu. Jeśli pacjent musi pracować przy biurku, powinien wrócić do pracy dopiero po upływie co najmniej miesiąca od zabiegu.

Większość pacjentów jest wypisywana do domu w ciągu jednego lub dwóch dni po zabiegu i otrzymuje leki przeciwbólowe. Dwa tygodnie po zabiegu większość pacjentek może powrócić do lekkich czynności. Rekonwalescencja po operacji zmniejszenia piersi trwa zwykle od 8 do 12 tygodni. Pacjentki powinny stosować się do zaleceń lekarza i starać się dobrze odżywiać. Powinny także uczęszczać na wizyty kontrolne, aby upewnić się, że proces gojenia przebiega prawidłowo. Jeśli po operacji zmniejszenia piersi planujesz powrót do pracy, ważne jest, aby jak najszybciej umówić się na wizytę u chirurga.

Po zabiegu chirurg przekaże Ci instrukcje dotyczące postępowania pooperacyjnego. Zalecenia te powinny obejmować unikanie prowadzenia samochodu i odpoczynku w ciągu pierwszych kilku dni po operacji. W tym czasie należy unikać energicznych ćwiczeń fizycznych i dźwigania ciężarów. W ciągu pierwszego tygodnia po operacji zmniejszenia piersi należy unikać prowadzenia samochodu i wysiłku fizycznego. Obrzęk piersi powinien utrzymywać się przez około tydzień. Obrzęk ten nie powinien jednak przeszkadzać w poruszaniu się i wykonywaniu innych normalnych czynności.

Blizny

Zanim zdecydujesz się na operację zmniejszenia piersi, powinnaś wiedzieć o kilku rzeczach. Po operacji możesz spodziewać się blizn. Niektóre z nich są grudkowate i czerwone. Inne to cienkie, białe linie. Często znajdują się one w miejscu, które pozwala na noszenie nisko wyciętego stanika. W obu przypadkach przez pierwsze dwa tygodnie nie należy próbować podnosić żadnych ciężkich przedmiotów.

Jednym z zagrożeń związanych z zabiegiem chirurgicznym jest zakażenie. Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z niewielkim ryzykiem zakażenia. Infekcje można leczyć za pomocą antybiotyków i dodatkowych opatrunków. Infekcje mogą być dość nieestetyczne, ale na ogół można je leczyć. Infekcje są szczególnie częste u palaczy. Innym ryzykiem związanym z zabiegiem chirurgicznym są „psie uszy”. Są to obszary nadmiaru tkanki na piersi, które są niezauważalne, o ile nie poruszy się ręką. Na szczęście można je skorygować za pomocą znieczulenia miejscowego.

Sam zabieg chirurgiczny wiąże się z bólem. Choć większość kobiet jest zadowolona z rezultatów, niektóre odczuwają niepokój lub trudno im zaakceptować nowy wygląd. Jeśli masz taki problem, ważne jest, abyś porozmawiała z chirurgiem. Przed zaplanowaniem zabiegu należy omówić ten problem z zespołem chirurgicznym. Zazwyczaj blizny zanikają z czasem. W tym czasie należy jednak unikać fizycznego kontaktu z piersiami.

Znalezienie chirurga

Dobry chirurg plastyczny zrozumie Twoje szczególne potrzeby i oczekiwania, a nawet może przesłać Ci zdjęcia piersi i szczegółowe informacje na temat objawów fizycznych występujących przed zabiegiem. Niezależnie od tego, czy poddajesz się prostej operacji zmniejszenia czy bardziej skomplikowanego powiększenia piersi, powinnaś czuć się komfortowo, dzieląc się z chirurgiem wszystkimi swoimi danymi osobowymi. Weźmie on pod uwagę wszelkie obawy natury fizycznej i emocjonalnej, jakie możesz mieć, i omówi najlepszy sposób postępowania. Znalezienie odpowiedniego chirurga może zmniejszyć bolesność odczuwaną po zabiegu.

Po zabiegu będziesz prawdopodobnie odczuwać pewną bolesność piersi, a także siniaki. Bezpośrednio po zabiegu przepisywane są leki przeciwbólowe, należy się też spodziewać pewnej opuchlizny i niewielkich siniaków. Powszechne jest także noszenie elastycznej odzieży uciskowej w okresie rekonwalescencji. W tym czasie należy unikać podnoszenia ciężarów i ćwiczeń fizycznych. Dodatkowym wsparciem podczas procesu rekonwalescencji może być specjalny biustonosz sportowy.

Sama operacja trwa około dwóch do czterech godzin. Całkowity czas trwania zabiegu zależy od doświadczenia chirurga i Twoich indywidualnych celów. Prawdopodobnie pacjent spędzi w szpitalu jedną noc, ale niektórzy pacjenci mogą wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że pacjent będzie spał przez cały czas trwania operacji. Powrót do normalnej aktywności powinien być możliwy w ciągu kilku dni.

Czas powrotu do zdrowia po operacji

W zależności od zaleceń chirurga czas powrotu do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi może wynosić od trzech do dziesięciu dni. Większość pacjentek może wrócić do pracy w ciągu trzech do pięciu dni, choć u niektórych może to potrwać dłużej. Większość bólu i opuchlizny powinna ustąpić do tego czasu, a Ty będziesz mogła powrócić do normalnej aktywności. Przez co najmniej trzy tygodnie należy unikać prowadzenia pojazdów i innych intensywnych czynności. Przez kilka tygodni po operacji należy także unikać noszenia specjalnych ubrań i zdejmowania biustonosza.

Okres rekonwalescencji po operacji zależy od rodzaju zabiegu, ale można go sobie ułatwić, przygotowując się wcześniej do rekonwalescencji. Pij dużo płynów, np. wody, i przechowuj je w małych pojemnikach, które można łatwo przechowywać w lodówce. Przez tydzień lub dwa po operacji należy unikać forsownych ćwiczeń, ponieważ mogą one nadwyrężyć mięśnie otaczające nacięcie. Po całkowitym wygojeniu można rozpocząć lekką aktywność fizyczną, taką jak spacery i pływanie.

Ból pooperacyjny po operacji zmniejszenia piersi jest różny u każdej pacjentki. Większość osób odczuwa jedynie lekki dyskomfort w okolicy nacięć. Typowe jest uczucie ściągnięcia. Ból może utrzymywać się przez trzy do pięciu dni. Niektóre pacjentki mogą swobodnie przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Niektórzy mogą również wymagać tygodnia lub dwóch przerwy w pracy. Jednak większość pacjentów zgłasza, że ból jest minimalny lub w ogóle nie występuje. We wczesnym okresie pooperacyjnym pacjenci nie powinni podnosić ciężkich przedmiotów ani wykonywać ćwiczeń fizycznych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *